Pavelc

Individuāli izstrādāta mājas lapa vai mājas lapa uz sagataves?

Gatis Hasners
Gatis Hasners

Mājas lapu un e-veikalu izstrādes vide mainās nemitīgi, ar katru dienu radot arvien jaunus un atšķirīgus risinājumus tīmekļu vietņu izstrādei. Šajā ierakstā nerunāšu par mājas lapu un e-veikalu platformām, kuras ir pieejamas visdažādākas, bet gan par divām “redzamākajām” izvēlēm ikvienam, saskaroties ar vajadzību pēc mājas lapas vai e-veikala – individuāli izstrādāta mājas lapa vai mājas lapa, kas izstrādāta uz sagataves.

Mēs piedāvājam abus risinājumus, tāpēc šis nebūs ieraksts, kas kategoriski noliegs vienu un cels otru. Kādas ir atšķirības, risinājumi, kādas ir iespējas, ieguvumi abos šajos risinājumos? Uz to centīšos atbildēt.

Izmaksas

Kāpēc sāku ar izmaksām? Jāatzīst, ka šis ir viens no nozīmīgākajiem faktoriem šajā izvēlē, jo vienmēr būs klienti, kuriem budžets viena vai otra risinājuma izstrādei nebūs tik pieejams. Tad risinājuma izstrāde uz sagataves noteikti ir pieejamāka. Bieži sagatavju risinājumu rekomendējam arī klientiem, kuriem tas būs pirmais solis e-komercijā, attiecīgi – salīdzinoši mazāki ieguldījumi, lai klients saprastu, ko nozīmē e-komercija un kādi būs panākumi tirdzniecībai internetā.

Izmaksas individuāla risinājuma izstrādei salīdzinājumā ar sagataves risinājumu ir ļoti atšķirīgas, galvenokārt ieguldāmā darba apjoma dēļ. Ja mājas lapu vai e-veikalu uz sagataves var izveidot dažu dienu/nedēļas laikā, tad individuāla projekta izstrāde prasīs vismaz vienu vai divus mēnešus speciālistu laika.

Vilinājums pēc risinājuma par zemāku cenu vienmēr ir liels, taču ir arī zināmas atšķirības abiem risinājumiem.

Atšķirības

  • Darbs pie individuāli izstrādātas mājas lapas parasti sākas ar koncepcijas, stratēģijas un shematiskā attēlojuma (Wireframes) sagatavošanu – tiek analizēta un izpētīta nozare gan lokālā, gan starptautiskā līmenī, tiek izpētīti Google Analytcs dati (ja ir pieejami) utt. Tas nozīmē, ka projekta realizācija būs pilnīgi atbilstoša jūsu biznesa interesēm – gan ar mājaslapā izvietoto saturu, gan struktūru un dizainu. Sagataves gadījumā visbiežāk tas vairs neattaisnojas izmaksu ziņā, tāpēc šis solis tiek izlaists, un satura izkārtojums vai vizuālais izskats tiek vairāk pielāgots sagataves iespējām un piedāvājumam, kā biznesa reālajām vajadzībām.
  • Tiem, kas veido sagataves, mērķis ir tās pārdot pēc iespējas vairāk pircējiem, līdz ar to šādi risinājumi tiek veidoti universāli, t.i., tā lai der gan tiem, kam patīk māte, gan tiem – kam meita, gan vēl kādam, kuru uzrunā kleita :). Līdz ar to arī vizuāli tie būs samērā vienveidīgi (ar citām sagatavēm), dizains būs tāds, lai der visiem (vismaz lielākajam vairumam) un tas, protams, atsaucas uz vizuālo sajūtu, ko sagatave radīs. Kvalitatīvi un individuāli izstrādāta mājas lapa vienmēr radīs citu sajūtu – tā veidos un piešķirs jūsu zīmolam papildu “garšu” pretstatā sagatavei, bet ne visiem klientiem tas ir aktuāli.
  • Izstrādes termiņi – ir klienti, kuriem risinājumu vajag ātri un tagad, un tad mājas lapas vai e-veikala izstrāde uz sagataves noteikti būs piemērotākais risinājums.

Ieguvumi sagatves risinājumam

  • Laiks un nauda – kā jau vairākkārt uzsvēru – mājas lapas izstrāde uz sagataves būs krietni ātrāka un lētāka par individuāli izstrādātu risinājumu.
  • Mazāks risks, ka nepatiks dizains – viena no lielākajām “bažām” individuālo web projektu izstrādes gadījumā parasti ir par tīmekļa vietnes dizaina izstrādi – “kas notiks, ja man nepatiks?”. Jāsaka gan, ka ja tīmekļa vietnes dizaina izstrādi veic profesionāli dizaineri, problēmām nevajadzētu būt, taču sagataves risinājuma gadījumā viss jau ir uzzīmēts un gatavs, līdz ar to, klienti jau sākotnēji var izvēlēties vienu no daudzajām un dažādajām sagatavēm un redzēt uzreiz, kā tas izskatīsies finišā.

Ieguvumi individuāli izstrādātai mājas lapai vai e-veikalam

  • Individuāli izstrādāta risinājuma ieguvums noteikti ir individuāla pieeja biznesa vajadzībām, šāds risinājums būs ilgtspējīgāks un labāk pildīs savas funkcijas.
  • Individuāli izstrādāta risinājuma satura vadības sistēma būs vienkāršāka – tajā nebūs nekā lieka, kā arī esošā satura ievade būs pilnībā pielāgota klienta prasībām, līdz ar to būs tikai tie lauciņi, kas nepieciešami atšķirībā no sagataves risinājuma, kurā ir ļoti plaša funkcionalitāte, no kuras pēc pieredzes tiek izmantoti tikai kādi 20-30%.
  • Programmēšana – individuāli izstrādāts risinājums vienmēr būs mazliet ātrāks, vieglāks un kvalitatīvāks – pirmkārt jau tāpēc, ka individuāla risinājuma gadījumā tas saturēs mazāk funkciju. Atbildīgi un labi programmētāji pievērsīs uzmanību arī mājas lapas ātrdarbībai, atbilstībai SEO prasībām u.c.

Saprotams, ka ne visi var atļauties ieguldīt biznesa attīstībā vairākus tūkstošus eiro, īpaši sākuma fāzē, tāpēc mājas lapu un e-veikalu izstrādi uz sagataves esam attīstījuši kā pakalpojumu un turpinām to pilnveidot, taču lielāku uzsvaru lieku uz individuāli izstrādātiem risinājumiem, jo kvalitatīvi izstrādāts individuāls tīmekļa vietnes projekts – vai tā būtu mājas lapa vai e-veikals – vienmēr dos savus papildu 10% gan reālā klientu piesaistē, gan uzņēmuma tēla veidošanā, kas, protams ilgtermiņā sniedz lielu ieguvumu.