Pavelc

Kas ir kvalitatīvs web dizains?

Gatis Hasners
Gatis Hasners

Web dizaina loma un nozīme mājas lapu un e-veikalu izstrādē ir bijusi ļoti mainīga. Tā kā es mājas lapu izstrādes jomā darbojos kopš 2001. gada, varu pastāstīt, ka sākotnēji tas bija elements, ar ko atšķirties, t.i., dizainam pilnīgi noteikti bija jābūt atšķirīgam no jebkuras citas mājas lapas dizaina (ja atradās, kāds līdzīgs elements, to varēja dēvēt par plaģiātismu). Web dizaina radīšana tas bija ļoti radošs un gandrīz pat māksliniecisks process. Tajā laikā nedomāja par to, lai mājas lapa būtu ērta un viegli lietojama – nebija jēdziena “lietojamība”. Tajā laikā pat tika izdoti īpaši katalogi ar labākajiem un radošākajiem mājas lapu web dizainiem, jo dažas mājas lapas, tiešām bija īsti mākslas darbi.

Web dizains mūsdienās

Mūsdienās Web dizains ir mainījies uz pretējo pusi – tas ir kļuvis vienveidīgāks, piezemētāks un pilda pilnīgi citus uzdevumus un funkcijas. Pareizāk, laikam, būtu teikt – beidzot tam ir sava funkcija un jēga. Lietotāji internetu lieto ar vien vairāk un tiem nav laika un vēlmes iepazīt katras mājas lapas lietošanas scenāriju – ja kaut ko nesaprot, vai nevar atrast, būs nākamā mājas lapa, tāpēc to lietošanas principi kļūst ar vien vienkāršāki, teksti īsāki, pārskatāmāki, nerunājot jau par to, ka lielākā daļa lietotāju internetu patērē uz telefona.

Web dizaina izstrādes process

Mājas lapu izstrāde vairs nesākas ar dizaina zīmēšanu. Sākotnēji tiek plānota mājas lapas koncepcija, stratēģija, veikta statistikas izpēte un analīze, zīmēti shematiski dizaini jeb Wireframes. Tāpat tiek izplānots satura izkārtojums un satura elementi. Jāsaka, ka labākie piemēri jau ir tie, kur saturs ir gatavs pat pirms mājas lapas izstrādes. Tikai pēc tam seko Web dizaina izstrāde, kas, skatoties no vienas puses, mūsdienās ir kļuvusi vienkāršāka, no otras puses – sarežģītāka. No vienas puses – jo vienkāršāk, jo labāk. No otras puses – ir jāizprot tehniskais aspekts, kā web dizains pēc tam tiks programmēts, jāsaprot un jāpārzin SEO, gan jābūt izpratnei par klientu un biznesa aspektiem, ir jāsaprot UI/UX jeb jāspēj ar vienkāršu dizainu pasniegt arī stāstu un sajūtu par zīmola vērtībām, filosofiju.

Kas ir kvalitatīvs web dizains?

Kvalitatīvs Web dizains noteikti aptvers visu iepriekš minēto – tas būs ērti lietojams un viegli uztverams, tas sniegs papildu pievienoto vērtību, paužot zīmola vērtības un tā filosoiju. Tas uzrunās un radīs sajūtu, ka var uzticēties.

Mājas lapas (internets) gadu gaitā ir kļuvušas par nozīmīgu instrumentu, kuru izmantojam mēs visi, lai ikdienā ātri atrastu sev vajadzīgo – vai tā būtu vieta, kur nopirkt velosipēdu, aiziet paēst, nopirkt grāmatu, nopirkt naglas jumta būvniecībai utt. Ja esi uzņēmējs, tad ir tikai loģiski, ka internetā ir jābūt arī tev. Taču, tas, ko bieži uzņēmēji neapzinās, ko nozīmē kvalitatīvs web dizains, kvalitatīva mājas lapa. Meklējot kādu preci vai pakalpojumu, domāju, ka arī tu, tāpat kā tavi klienti, vēlies atrast pēc iespējas labāko piedāvājumu, tāpēc liela nozīme ir tam, lai mājas lapas dizains radītu šo sajūtu un veidotu vajadzīgo uzticamību. Līdzīgi kā pieņemot darbā jaunu darbinieku – būs grūti izturēt konkurenci tādam cilvēkam, kas uz darba interviju būs atnācis ar saburzītu kreklu, nepiemēroti apģērbies.

Vai kvalitatīvs Web dizains var būt vēl kvalitatīvāks?

Kvalitatīvs Web dizains nebeidzas ar tā izveidi un programmēšanu. Arvien lielāka loma ir pēcizstrādes darbiem – dažādiem A/B testiem, kas pārbauda un norāda uz dažādu dizaina elementu, piemēram, krāsu izvēli, izvietojumu utt. Tāpat liela nozīme ir arī mājas lapas lietojamības izpētei, tehniski nofilmējot lietotāju darbības ar peli un pēc tam to analizējot, un izdarot secinājumus, u.c. metodes.